Dzień Polski – wielkie święto sportu, kultury i turystyki
Dzień Polski to wspólna inicjatywa Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego oraz Prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Elżbiety Pendereckiej. Od 2012 r. wydarzenie towarzyszy igrzyskom olimpijskim. W tym roku do organizatorów i partnerów święta dołączyła Polska Organizacja Turystyczna.
– Igrzyska to nie tylko spotkanie sportowców. To spotkanie cywilizacyjne, to zawsze spotkanie kultur, to także okazja do spotkania ludzi kultury – przemawiał Prezydent Andrzej Duda. – Dziękuję Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, dziękuję Polskiej Organizacji Turystycznej, dziękuję wreszcie Stowarzyszeniu im. Ludwiga van Beethovena. Wszystkie te organizacje wspierają młodych: sport, turystykę czy wreszcie artystów – muzykę. To właśnie łączy się także w idei olimpijskiej, gdzie przecież miłość do sportu spotyka się z miłością do sztuki, do muzyki, a także z miłością do środowiska, z którym turystyka jest tak bardzo mocno związana – kontynuował Prezydent.
Ideą Dnia Polskiego jest właśnie pokazywanie więzi sportu ze sztuką. Tradycyjnie Dzień Polski organizowany jest w miastach goszczących igrzyska olimpijskie. Jednak ze względu na pandemię święto nie mogło odbyć się w Tokio, dlatego zdecydowano się na organizację kameralnego wydarzenia w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Dniu Polskiemu zawsze towarzyszą koncerty utworów najwybitniejszych polskich kompozytorów – między innymi Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Jerzego Kilara. W tym roku koncert fortepianowy e-moll op. 11 (wersja kameralna) w kompozycji Fryderyka Chopina zagrała Aleksandra Świgut – laureatka I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Towarzyszyli jej: Maria Machowska (I skrzypce), Ada Dobrowolska (II skrzypce), Grzegorz Groblewski (altówka), Aleksandra Ohar-Sprawka (wiolonczela) oraz Tomasz Januchta (kontrabas).
– Więzi sportu ze sztuką widoczne były już podczas antycznych igrzysk olimpijskich, a także konkursów sztuki i literatury towarzyszącym igrzyskom w latach 1912-1948. Cieszę się, że „Dzień Polski”, organizowany przez Polski Komitet Olimpijski, pielęgnuje tradycję łączenia kultury i sportu promując przy tym nasz kraj, naszą kulturę i tożsamość narodową – powiedziała Minister Anna Krupka. Minister odczytała również list Wicepremiera prof. Piotra Glińskiego. List gratulacyjny do wszystkich uczestników skierował także Premier Mateusz Morawiecki.
Na uroczystości obecni byli także Ambasador Pełnomocny i Nadzwyczajny Japonii w Polsce Pan Miyajima Akio, natomiast online połączył się z gośćmi Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczpospolitej Polskiej w Japonii Pan Paweł Milewski.
Dzień Polski niezmiennie stanowi wspaniałą okazję do promocji kultury polskiej i do promocji Polski w świecie. – Mamy nadzieję na rozwój współpracy w trzech dziedzinach: sporcie, turystyce, kulturze. Te obszary, budując mosty pokazują, w jak wspaniałym miejscu żyjemy i właśnie tego nam obecnie potrzeba. Razem zyskamy więcej. Jako Polska Organizacja Turystyczna promujemy Ojczyznę na świecie, a dzięki naszym najlepszym ambasadorom – sportowcom – docieramy do najdalszych zakątków globu. Zawodnicy sięgają po medale, a my z ogromnym zaszczytem i radością słuchamy Mazurka Dąbrowskiego. Zawodnikom życzę wszystkiego najlepszego na nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Jesteśmy z Was dumni, mocno trzymamy kciuki i będziemy Wam kibicować z całego serca – mówił podczas Dnia Polskiego Prezes POT Rafał Szlachta.