en
en
Kontakt
en
Kontakt

65-lecie Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskich Agentów Turystycznych (SPATA)

W sobotę, 23 marca 2025 roku w Royal Manor w Garfield (New Jersey) odbyła się uroczysta gala z okazji 65-lecia Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskich Agentów Turystycznych (Society of Polish American Travel Agents) – organizacji, która od dekad łączy polsko-amerykańskich profesjonalistów branży turystycznej i promuje Polskę jako atrakcyjny kierunek podróży. Uroczystość odbyła się pod patronatem Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku, Mateusza Sakiewicza, a wśród gości honorowych znalazł się m.in. Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

4.jpg

„SPATA jest niezwykłym ambasadorem Polski na rynku amerykańskim. Dzięki Wam tysiące podróżnych odkrywają piękno naszego kraju, jego historię i kulturę. Dziękuję za Waszą pasję, determinację i wiarę w Polskę” – powiedział prezes POT i wręczył prezes SPATA – Honoracie Pierwoli list gratulacyjny, wyrażający uznanie dla jej zaangażowania oraz wieloletniej działalności organizacji.

„To zaszczyt reprezentować organizację, która od 65 lat służy polskiej społeczności i promuje nasze wartości poprzez turystykę. Ta rocznica to nie tylko wspomnienie przeszłości, ale też zobowiązanie na przyszłość” – mówiła prezes Pierwola.

Po krótkich przemówieniach prezes SPATA dokonała wręczenia pamiątkowych dyplomów i statuetek z okazji 65-lecia organizacji. Wyróżnieni zostali m.in. Rafał Szmytke oraz była prezydent Zabrza Małgorzata Mańka Szulik.

W trakcie uroczystości wspominano zarówno początki SPATA sięgające 1959 roku w Nowym Jorku, jak i dziesiątki międzynarodowych konwencji organizowanych przez dekady – od Meksyku i Izraela, przez Gruzję i Kazachstan, aż po Maroko i Portugalię. Tegoroczna konwencja zaplanowana jest na wrzesień i odbędzie się w Polsce oraz krajach Beneluxu. Dziś SPATA zrzesza działające biura podróży z całych Stanów Zjednoczonych, reprezentowane m.in. przez członków z Nowego Jorku, New Jersey i Pensylwanii.

3.jpg

Gala stała się również okazją do prezentacji wystawy „First Look” (Pierwsze Spojrzenie) poświęconej Kopalni Guido w Zabrzu – miejscu, które idealnie obrazuje transformację regionu z przemysłowego serca Śląska w kierunku turystyki postindustrialnej. Wystawa przenosi widza aż 320 metrów pod poziomem morza – do autentycznych podziemi dawnej kopalni węgla kamiennego, które dziś tętnią życiem kulturalnym. Jej autorem jest Miłosz Pierwola.

fot. Miłosz Pierwowola

Do góry