en
en
Kontakt

5,3 mln turystów w śląskim

Badania ruchu turystycznego w regionie Śląska Organizacja Turystyczna zleca rokrocznie od 7 lat. Tegoroczne wyniki dowodzą, że turyści coraz częściej wybierają śląskie jako cel swoich podróży. Ogółem liczba turystów w naszym regionie plasuje nas na 7 pozycji wsród wszystkich regionów w kraju. Wśród ogólnej liczby blisko 5,3 mln turystów, którzy odwiedzili śląskie w 2016 r. ponad 3,5 mln stanowią goście spoza regionu. To aż o 1,3 mln. więcej niż w roku poprzednim. W porównaniu z rokiem ubiegłym również mieszkańcy śląskiego chętniej poznają atrakcje najbliższej okolicy. Turystyka wewnątrz regionu zanotowała wzrost, choć mniej wyraźny, z 1,6 mln. w roku 2015 r. do 1,7 mln. w 2016.

Wyniki tegorocznego badania cieszą. Rosnąca liczba turystów przyjeżdżających i podróżujących po śląskim pokazuje, że stereotyp regionu zostaje przełamany. Przemiany w regionie oraz stale doskonalona oferta turystyczna w połączeniu z różnorodnością atrakcji i możliwościami spędzania wolnego czasu przyciąga turystów - mówi Agnieszka Sikorska - Dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej. Szacunkowo największą grupę turystów odwiedzających śląskie stanowią mieszkańcy województw: małopolskiego, opolskiego oraz łódzkiego czyli regionów ościennych. Mieszkańcy tych regionów mają do śląskiego najbliżej.

- Tutaj nastąpiła zmiana. Przez ostatnie lata to turyści z województwa mazowieckiego stanowili oprócz mieszkańców regionu ważną grupę odwiedzających śląski, teraz na pierwsze miejsce wysunęli się mieszkańcy województwa małopolskiego - komentuje Agnieszka Sikorska.

Branża turystyczna może mieć powody do zadowolenia. Za wzrostem liczby turystów idzie wzrost wydatków podczas podróży. Szacuje się, że turyści zostawili w śląskim blisko 6 mld. złotych. To prawie 2 mld. więcej niż w roku poprzednim. Gdzie turyści wybierali się najchętniej? Najczęściej wskazywanymi terenami zarówno wśród turystów spoza regionu (36% respondentów) jak i turystyki mieszkańców śląskiego (aż 46 % respondentów) były obszary typowo turystyczne w Beskidach i na Śląsku Cieszyńskim okolice Wisły i Ustronia, Istebnej, Koniakowa oraz Cieszyna i Skoczowa. Mniejszy odsetek odwiedzających zanotowała centralna część województwa czyli okolice Katowic, Chorzowa, Bytomia, Zabrza i Gliwic

- Turyści spoza śląskiego pytani o główny cel wizyty, zaraz po odwiedzinach u rodziny i znajomych wskazywali odpoczynek na łonie natury oraz zwiedzanie i poznawanie walorów turystyczno-krajobrazowych. Nie dziwi więc fakt, że duża część wybierała Beskidy i Śląsk Cieszyński. Podobnie w przypadku mieszkańców regionu, których blisko połowa (49%) w pierwszej kolejności wskazała zwiedzanie i poznawanie walorów turystyczno-krajobrazowych naszych gór- mówi Agnieszka Sikorska - Dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej. Wyniki badań potwierdzają również trendy zachowań turystów poszukujących informacji na temat województwa śląskiego. Dla turystów spoza regionu zarówno rekomendacja rodziny i znajomych na temat tego co warto zobaczyć w regionie jak i internet zanotowały wzrost wskazań w porównaniu z rokiem 2015 r. Mieszkańcy województwa śląskiego częściej niż w roku poprzednim wykorzystywali internet w poszukiwaniu informacji.

W ramach badania ruchu turystycznego analizie poddano również statystyki z wybranych obiektów turystycznych dotyczące odwiedzin turystów zagranicznych, z których wynika, że największą grupę odwiedzających stanowią sąsiadujący z Polską - Niemcy oraz Czesi. Trendy w turystyce wyraźnie pokazują, że Polska staje się coraz bardziej popularna i chętniej wybierana jako kierunek urlopowy, co ma odzwierciedlenie w liczbach, a województwo śląskie z roku na rok jest coraz bardziej doceniane jest jako atrakcyjny cel podróży z ofertą turystyczną dostosowaną do różnorodnych oczekiwań turystów.

Do góry