en
en
Kontakt

Najlepsze produkty turystyki zrównoważonej wybrane!

EDEN, czyli European Destinations of Excellence to projekt zainaugurowany w 2006 roku przez Komisję Europejską. Polska przystąpiła do niego w 2009 roku. Jego celem jest stworzenie europejskiej sieci obszarów i produktów turystycznych, które dotychczas są mało rozpoznawalne, ale charakteryzują się wyjątkowymi walorami dla przyrodniczo-kulturowego dziedzictwa Europy. Laureaci konkursu to produkty zarządzane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a więc z poszanowaniem dla miejscowej kultury i tradycji, zasobów naturalnych oraz lokalnej ekonomii. Tematem tegorocznej odsłony konkursu była turystyka zdrowotna i wellness.

Polska posiada bardzo bogatą ofertę w zakresie turystyki medycznej, uzdrowiskowej oraz SPA i Wellness. Aż 45 miejscowości lub ich części posiada status uzdrowiska. Jestem przekonany, że zwycięstwo w tegorocznym konkursie EDEN pomoże laureatom dotrzeć ze swoją ofertą do jeszcze większej liczby gości — powiedział minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Zwycięzcą tegorocznej edycji jest Gołdap Mazurski Zdrój, czyli jedyne uzdrowisko na Warmii i Mazurach. To prężnie rozwijający się ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, o którym mówi się, że ma najczystsze powietrze w Polsce. W dzielnicy uzdrowiskowej tętnią życiem czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe. Do odpoczynku zachęca nowoczesna pijalnia wód z grotą solną i działającymi przez cały rok mini tężniami. W procesie leczenia wykorzystuje się tam wydobywane w Gołdapi wody lecznicze i mineralne.

Szeroka promocja polskiej oferty turystyki prozdrowotnej jest bardzo potrzebna, aby umacniać pozycję polskich podmiotów gospodarczych. Nasz kraj ma w tym obszarze ogromny potencjał i może swobodnie konkurować z innymi krajami. Dysponujemy bowiem dobrze wykształconym i doświadczonym personelem medycznym, nasze ośrodki są nowoczesne, a ceny bardzo konkurencyjne. Atutem Gołdapi jest także szeroka oferta wypoczynkowa. Zimą można skorzystać z wyciągów narciarskich, a w cieplejszych miesiącach jest to idealne miejsce do uprawiana turystyki rowerowej — dodał prezes POT Robert Andrzejczyk.

Laureat uzyskuje prawo posługiwania się tytułem „Najlepszej Europejskiej Destynacji EDEN” i zostaje włączony do sieci Najlepszych Europejskich Destynacji Turystycznych. Nagrodą dodatkową dla zwycięzcy oraz wyróżnionych jest włączenie do działań promocyjnych Polskiej Organizacji Turystycznej.

W tym roku kapituła przyznała także 3 wyróżnienia. Poniżej pełna lista laureatów.

Najlepsza Europejska Destynacja Turystyczna 2019: Gołdap Mazurski Zdrój

Wyróżnienia:

Busko-Zdrój – położone jest w województwie świętokrzyskim. W promieniu 50 km od tej gminy uzdrowiskowej nie funkcjonuje żaden przemysł, a co za tym idzie jest tam naprawdę czyste powietrze. Do tego dochodzi łagodny klimat, największa liczba dni słonecznych w Polsce oraz naturalne źródła wód leczniczych. Największymi bogactwami Buska-Zdrój są woda siarczkowa, solanka jodkowa oraz borowina.

Dwór Kombornia – to ziemiańska siedziba położona na skraju Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, w Beskidzie Niskim. Na odwiedzających ją gości czekają smaki, zapachy i doznania, na które nie mają czasu w codziennej bieganinie. Można je odnaleźć m.in. rytuałach różnorodnych terapii opartych na wielowiekowej tradycji medycyny Dalekiego Wschodu oferowanych w ChocoWine SPA. Wizyta w dworskim SPA daje możliwość skorzystania z innowacyjnych technologii kosmetycznych i luksusowych kosmetyków wspierających pielęgnację urody.

Lawendowa Osada – to wyjątkowe miejsce na Pomorzu, w którym można poznać 20 odmian lawendy i dowiedzieć się o jej wyjątkowych właściwościach. Odwiedzający mogą skorzystać z relaksujących i leczniczych właściwości Wioski SPA, w której znajdą grotę solną, prawdziwą drewnianą banię ruską opalaną drewnem z aromaterapią, zimną i gorącą balię, a także basen z podgrzewaną wodą i ruchomym otwieralnym zadaszeniem. Lawendowa Osada swoim urokiem przypomina francuską Prowansję.

Do góry