„Polsko - Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa - budowa średniowiecznego grodu drewnianego”
Wartość dofinansowania projektu: 2.771.116,56 zł
Region: województwo opolskie
Program i działanie: Inicjatywa Wspólnotowa INTERREG III A Czechy – Polska
Projekt przewiduje utworzenie stylizowanego na średniowieczny ostrówek drewnianego grodu rycerskiego, który byłby siedzibą bractw rycerskich z Polski i Czech, a przede wszystkim atrakcją, dzięki której wzrośnie potencjał turystyczny gminy. Projekt obejmuje także wybudowanie karczmy, gospody, stajni, zbrojowni i kuźni, pokojów gościnnych, a także zaplecza socjalnego. Powierzchnia całości budowli wyniesie 1970 m2. Trybuna i galeria (trybuna stojąca) będą mogły pomieścić jednorazowo ok. 650 widzów.
Przedsięwzięcie realizowane jest przez Gminę Byczyna jako projekt komplementarny do projektu czeskiego „Zlate Mlyny” realizowanego ze środków przedakcesyjnych Phare CBC. Gmina Byczyna jako beneficjent końcowy, w ramach projektu podpisała deklaracje współpracy z miastem Zlate Hory, Grupą Szermierczą Jesenik z Czech oraz Opolskim Bractwem Rycerskim.
Funkcjonowanie Polsko - Czeskiego Centrum Szkolenia opierać się będzie głównie na stałej współpracy społeczności lokalnych z Polski i Czech. Przewiduje się organizację w nim nie tylko dotychczasowych wydarzeń kulturalnych odbywających się w Byczynie (festyny i jarmarki średniowieczne), ale także kolejnych przedsięwzięć z tego zakresu. Organizowane będą "wymiany młodzieży" polskiej i czeskiej w zakresie szkół z terenów zainteresowanych projektem, tak zwane „zielone szkoły” oraz różnego rodzaju warsztaty rzemiosła dawnego, jak również spotkania integracyjne, mające na celu likwidacje barier mentalnych ludności Polski i Czech. Wszystkie te przedsięwzięcia na rzecz współpracy Polski i Czech i związanych z tym wspólnych korzyści, będą dla obu stron oddziaływały na otoczenie terenu inwestycji.
Gród będzie także miejscem ekspozycji różnego rodzaju wystaw, galerii organizowanych przez instytucje kulturalne np. muzea, a nawet miejscem wystawiania plenerowych sztuk teatralnych.
Wróć do: Przykłady projektów