Działanie 5.3. Inwestycje w sferę dziedzictwa kulturowego, turystyki i sportu
Nazwa programu operacyjnego:
WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE
Nazwa Działania:
W ramach działania przewiduje się realizację inwestycji z zakresu ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego. Wspierane będą również projekty związane z przystosowaniem obiektów zabytkowych i poprzemysłowych na cele turystyczne. Wsparcie skierowane będzie także na inwestycje służące rozwojowi i poprawie publicznej infrastruktury turystycznej. Ponadto realizowane będą projekty związane z rozwojem i poprawą infrastruktury rekreacyjnej oraz sportowej pełniącej funkcje rekreacyjne, rekreacyjno-edukacyjne i kulturalne. Celem realizacji inwestycji sportowych będzie tworzenie warunków dla aktywności społecznej, poprawa infrastruktury aktywnego wypoczynku oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej obszaru na którym będzie realizowany projekt.
Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia oraz jednostki organizacyjne jst posiadające osobowość prawną, instytucje kultury, organizacje turystyczne działające non-profit, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych, PGL Lasy państwowe i jego jednostki organizacyjne, spółki prawa handlowego, w których większość akcji lub udziałów posiadają jst., jednostki sektora finansów publicznych nie wymienione wyżej (w rozumieniu art. 4 ustawy o finansach publicznych Dz. U. 2005 r. nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).
- konserwacja, renowacja, zachowanie obiektów zabytkowych wraz z otoczeniem,
- zabezpieczenie obiektów dziedzictwa kulturowego przed zagrożeniami,
Projekty związane z ochroną i zachowaniem dziedzictwa kulturowego dotyczyć mogą jedynie obiektów znajdujących się na terenie województwa świętokrzyskiego, wpisanych do rejestru zabytków prowadzonego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Zgodnie z zapisami Rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie EFRR i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1783/1999, inwestowanie w kulturę, w tym ochrona, promowanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego, powinno wywierać wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy, zrównoważoną turystykę i zwiększać atrakcyjność regionu.
-konserwacja, renowacja, zachowanie, modernizacja, adaptacja obiektów historycznych, zabytkowych oraz poprzemysłowych wraz z otoczeniem i ich przystosowanie na cele turystyczne,
- budowa, rozbudowa, modernizacja i wyposażenie publicznej infrastruktury turystycznej, w tym obiektów noclegowych, gastronomicznych, rekreacyjnych i innej infrastruktury turystycznej, w tym ścieżek, tras i szlaków turystycznych (np. pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich) w miejscach atrakcyjnych przyrodniczo, kulturowo i turystycznie wraz z infrastrukturą dodatkową (np. systemy oznakowania i miejsca postoju), budowa, rozbudowa, modernizacja i wyposażenie publicznej infrastruktury służącej rozwojowi aktywnych form wypoczynku, w tym sal i hal sportowych, krytych pływalni, basenów odkrytych, boisk sportowych, kortów tenisowych, kręgielni, torów regatowych, przystani wodnych, skoczni i tras narciarskich oraz innej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej (z uwzględnieniem konieczności zapewnienia bezpieczeństwa osób korzystających z tych obiektów), wraz z zagospodarowaniem otoczenia.
- ochrona i renowacja dziedzictwa naturalnego,
Dopuszcza się możliwość finansowania termomodernizacji obiektów w wysokości nie wyższej niż 30% wartości kosztów kwalifikowanych projektu. Jeżeli projekt dotyczy modernizacji kilku obiektów, termomodernizacja nie może przekroczyć 30% wartości kosztów kwalifikowanych dla każdego zadania w ramach projektu. Ograniczenie to nie dotyczy konserwacji, renowacji i zachowania obiektów zabytkowych. Dopuszcza się możliwość zakupu sprzętu i wyposażenia, na potrzeby obiektów służących rozwojowi aktywnych form wypoczynku, w wysokości nie przekraczającej 20% wartości kosztów kwalifikowanych projektu. W ramach tego działania za sprzęt i wyposażenie uważa się środki trwałe o przewidywanym okresie użyteczności dłuższym niż 2 lata, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki.
Obiekty, realizowane w ramach projektów dot. publicznej infrastruktury, służącej rozwojowi aktywnych form wypoczynku, oraz innej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej muszą być ogólnodostępne. Infrastruktura tego typu może służyć wyłącznie rozwojowi sportu amatorskiego – nieprofesjonalnego. Za sport profesjonalny uznawany jest taki rodzaj sportu wyczynowego, który jest uprawiany w celach zarobkowych.
-
29 032 291 EUR
Nie dotyczy
Zachowanie i odnowa dziedzictwa kulturowego - maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu – 20 mln PLN z wyjątkiem projektów dotyczących:
- konserwacji zabytków ruchomych,
- zabezpieczenia zabytków przed kradzieżą i zniszczeniem oraz projektów realizowanych przez instytucje kultury państwowe i współprowadzone z ministrem właściwym ds. kultury i dziedzictwa narodowego, archiwa państwowe oraz dopuszczone w działaniu typy szkół i uczelni artystycznych, dla których maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych wynosi 4 mln PLN
Dla infrastruktury turystycznej, służącej rozwojowi aktywnych form wypoczynku, innej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu wynosi – 20 mln PLN.
Nie dotyczy
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Departament Polityki Regionalnej
Aleja IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce
tel. 41 342-10-36