en
en
Kontakt

Działanie 11.1 POIiŚ Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym

Nazwa programu operacyjnego:
PROGRAM OPERACYJNY INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO
 
Teren całego kraju
 
Nazwa Działania:
 
Ochrona, zachowanie i efektywne wykorzystanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym.
 
instytucje kultury (państwowe, samorządowe oraz współprowadzone z ministrem właściwym ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego),
jednostki samorządu terytorialnego,
kościoły i związki wyznaniowe,
organizacje pozarządowe
archiwa państwowe
szkoły artystyczne (dla których organem prowadzącym jest minister właściwy ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub jednostki samorządu terytorialnego), wyłącznie w zakresie zadań z obszaru digitalizacji zabytkowych zbiorów, konserwacji zabytków ruchomych oraz ich zabezpieczenia przed kradzieżą i zniszczeniem.
uczelnie artystyczne (nadzorowane przez ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego) wyłącznie w zakresie zadań z obszaru digitalizacji zabytkowych zbiorów, konserwacji zabytków ruchomych oraz ich zabezpieczenia przed kradzieżą i zniszczeniem.
publiczne uczelnie wyższe inne niż artystyczne, wyłącznie w zakresie zadań z obszaru digitalizacji zabytkowych zbiorów, konserwacji zabytków ruchomych oraz ich zabezpieczenia przed kradzieżą i zniszczeniem oraz partnerstwa zawiązane w ramach określonego w działaniu katalogu beneficjentów.
 
Typy projektów przewidzianych do realizacji w ramach działania obejmują:
rewitalizację, rewaloryzację, konserwację, renowację, restaurację, zachowanie, a także adaptację na cele kulturalne obiektów wpisanych do rejestru zabytków i zespołów tych obiektów wraz z ich otoczeniem.
zakup i remont trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej w obiektach będących celem projektu (wyłącznie jako jeden z elementów projektu).
konserwację zabytkowych muzealiów, starodruków, księgozbiorów oraz archiwaliów i zbiorów filmowych o szczególnej wartości historycznej.
zabezpieczenie zabytków przed kradzieżą i zniszczeniem.
rozwój zasobów cyfrowych w dziedzinie kultury, w tym: digitalizację zabytkowych zasobów bibliotecznych i muzealnych oraz archiwaliów i zbiorów filmowych o szczególnej wartości historycznej
tworzenie wirtualnych instytucji kultury (dot. wykorzystania w tym celu zbiorów zabytkowych i/lub o szczególnej wartości historycznej)
przygotowanie kompleksowej dokumentacji niezbędnej do wnioskowania i realizacji przedsięwzięcia w ramach działania.
W ramach jednego złożonego projektu beneficjent może łączyć różne typy w/w działań. Inwestycje budowlano-konserwatorskie w działaniu dotyczą prac prowadzonych w obiektach zabytkowych i ich otoczeniu.
 
101 mln EUR
 
Minimalna wartość projektu wynosi 20 mln PLN (w tym dla partnerstw zawiązanych w celu realizacji projektu).
Dla projektów dotyczących wyłącznie:
konserwacji zabytków ruchomych,
rozwoju zasobów cyfrowych w dziedzinie kultury, w tym digitalizacji zabytkowych zasobów bibliotecznych i muzealnych oraz archiwaliów i zbiorów filmowych o szczególnej wartości historycznej,
zabezpieczenia zabytków przed kradzieżą i zniszczeniem
tworzenie wirtualnych instytucji kultury (dot. wykorzystania w tym celu zbiorów zabytkowych i/lub o szczególnej wartości historycznej) w tym realizowanych przez partnerstwa projektowe – minimalna wartość projektu wynosi 4 mln PLN
Ponadto dla wszystkich typów projektów realizowanych przez instytucje kultury państwowe i współprowadzone z ministrem właściwym ds. kultury i dziedzictwa narodowego, archiwa państwowe oraz dopuszczone w działaniu typy szkół i uczelni artystycznych minimalna wartość projektu wynosi 4 mln PLN.
Dla projektów dotyczących przygotowania dokumentacji technicznej – wszystkie typy projektów kwalifikowanych w ramach działania niezależnie od ich wartości.
 
Nie dotyczy
 
Nie dotyczy
 
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
Departament Koordynacji Programów Infrastrukturalnych
tel.: (22) 461 39 30; (22) 461 39 36
fax: (22) 461 32 60
poiis@mrr.gov.pl
 
Punkt Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
(prowadzony we współpracy z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej )
ul. Krucza 38/42, 00-512 Warszawa
pn. – pt. 8.00-18.00
sob. 10.00-16.00
tel.: 022 626 06 32, 626 06 33
fax: 022 745 05 45
punktinformacyjny@mrr.gov.pl
 
Do góry