Krok trzeci: Analiza karty
Po wybraniu właściwego Działania dalej możemy już postępować wg schematu. Wygląd Kart Działań, które tworzą Uszczegółowienie programu regulują wytyczne Ministra Rozwoju Regionalnego. To dobra wiadomość, bo zawsze będą wyglądać tak samo.
Najważniejsze informacje, które należy w nich sprawdzić to: przykładowe rodzaje projektów oraz typ beneficjentów. Z rodzajów projektów można się zorientować, czy nasz pomysł będzie możliwy do zrealizowania z Działania, a beneficjenci to organizacje, które mają prawo ubiegać się o dofinansowania w jego ramach. Czasem, gdy instytucja nie znajdzie się na tej liście, możliwe jest działanie na jej rzecz przez inny podmiot. Przykładowo projektami szkoleniowymi dla przedsiębiorstw nie zajmują się same przedsiębiorstwa, a firmy świadczące usługi szkoleniowe.
Kiedy już wiadomo, że pomysł mieści się w ramach Działania i kto może zrealizować taki projekt, koniecznie trzeba sprawdzić w jakim trybie dzielone są pieniądze przeznaczone na realizację tego działania. Są trzy możliwości – konkurs, projekty indywidualne oraz projekty systemowe. Projekty indywidualne są właśnie wyłaniane lub zostały wyłonione i wpisane na specjalne listy projektów kluczowych. Są to środki przeznaczone na realizację projektów szczególnie ważnych dla założeń strategicznych rozwoju kraju i regionów. Taki charakter ma np. Działanie 2.2 PO Rozwój Polski Wschodniej „Infrastruktura turystyki kongresowej i targowej”. Druga opcja to projekty systemowe, realizowane przez konkretne instytucje, w ramach zadań nałożonych na nie przez ustawy regulujące ich działalność. Taki charakter będzie mieć np. Działanie 6.3 PO Innowacyjna Gospodarka „Promocja turystycznych walorów Polski”. Natomiast konkurs projektów będzie dostępny dla wszystkich potencjalnych beneficjentów wyliczonych w Karcie Działania.
Jeśli wszystko sprzyja przygotowywaniu projektu – nasz pomysł mieści się w wymienionych typach projektów, organizacja znajduje się wśród beneficjentów i tryb wyboru jest dogodny – warto przyjrzeć się szczegółom. Podmiotem, który udzieli nam wszelkich dokładniejszych informacji na temat Działania jest Instytucja Wdrażająca, zwana też Instytucją Pośredniczącą II stopnia. Z listy wydatków kwalifikowanych dowiemy się precyzyjnie na refundację jakich kosztów, które zostały poniesione w ramach projektu, można liczyć. Uszczegółowienie PO określa również procentowo minimalny wkład własny beneficjenta, czyli ile trzeba dołożyć z własnej kieszeni. I wreszcie ważna informacja dla przedsiębiorców to pomoc publiczna. Jeżeli jest ona przewidziana w danym Działaniu, z tej puli środków mogą korzystać podmioty prowadzące działalność gospodarczą nastawioną na zysk. Jeśli nie przewiduje się pomocy publicznej – z dofinansowania mogą korzystać wyłącznie podmioty niekomercyjne.
Wróć do: Jak szukać pieniędzy
Wróć do: Krok pierwszy: Twój pomysł