en
en
Kontakt

Krok drugi: Program, Priorytet i Działanie

 
Na lata 2007-2013 przygotowane zostały 4 programy krajowe i 16 programów regionalnych. Ponadto Polska uczestniczy w 10 programach Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Który zatem wybrać?

Zaczynamy od tytułów. Czasem już sama nazwa programu zasugeruje, co w nim można znaleźć. Wiadomo, że programy dotyczące konkretnych regionów np. województwa pomorskiego, obszaru Polski Wschodniej lub pogranicza polsko-niemieckiego mogą być realizowane tylko tam. Podobnie po Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki można się spodziewać środków na szkolenia, staże i zatrudnienie. Kolejną podpowiedzią będą tytuły Priorytetów – głównych części składowych dokumentów.

Jeżeli pomysł na projekt mógłby zostać zrealizowany przy udziale partnerów z różnych krajów UE i państw sąsiadujących, warto przyjrzeć się programom w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Wówczas współpraca z partnerem lub partnerami zagranicznymi może polegać na wspólnym przygotowaniu projektu, wspólnym realizowaniu go, zatrudnieniu do realizacji wspólnego personelu lub wspólnym finansowaniu. W przypadku programów współpracy transgranicznej lub transnarodowej obowiązkowe jest uwzględnienie przynajmniej dwóch z tych form współpracy, w przypadku współpracy międzynarodowej – wszystkich.

Jeśli nazwa Priorytetu odpowiada temu, co nam jest potrzebne, można patrzeć dalej. W ramach poszczególnych priorytetów przewidziane są tzw. Działania. Ich lista i szczegóły dotyczące środków przeznaczonych na realizację znajdują się w tzw. Uszczegółowieniu programu – osobnym dokumencie. Warto więc zajrzeć do Uszczegółowienia, wybrać ze spisu treści obiecująco brzmiące Działania i zabrać się za analizę opisujących je tabel – tzw. Kart Działań.

W tabeli poniżej znajduje się wykaz wszystkich programów operacyjnych (PO), z których środki będą dostępne w Polsce na lata 2007-2013. Przy części z nich wskazana jest główna myśl, wskazująca kto i na co może spodziewać się tam pieniędzy. W programach współpracy międzynarodowej wskazane są obszary wsparcia. Wszystkie programy, a niedługo również wszystkie ich Uszczegółowienia można znaleźć na stronie www.mrr.gov.pl. W przypadku programów regionalnych, najlepszym źródłem informacji będą jednak strony internetowe urzędów marszałkowskich.                                                                             

PROGRAMY KRAJOWE I REGIONALNE (RPO)
Program operacyjny (PO)
Specyfika
Uwagi – możliwości dla turystyki
PO Infrastruktura i Środowisko
Program wspiera przede wszystkim duże inwestycje infrastrukturalne w zakresie transportu i ochrony środowiska.
W ramach PO nie ma środków przeznaczonych specjalnie na turystykę. Jest natomiast pula środków przeznaczona na wsparcie kultury i dziedzictwa kulturalnego.
PO Innowacyjna Gospodarka
Program wspomaga rozwój przedsiębiorczości w Polsce przez dofinansowywanie dużych przedsięwzięć wysokiej o innowacyjności i przez tworzenie warunków do rozwoju biznesu w Polsce, w tym wspieranie otoczenia biznesu.
W ramach PO występują dwa Działania skierowane dla branży turystycznej – Działanie 6.3 „Promocja turystycznych walorów Polski” i Działanie 6.4 „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym
PO Kapitał Ludzki
Program wspiera tzw. projekty miękkie, zarówno w regionach jak i realizowane na szczeblu krajowym. Projektami miękkimi mogą być: szkolenia, staże, dofinansowanie zakładania własnej działalności gospodarczej, dofinansowanie zatrudnienia itp.
W ramach PO mogą być realizowane projekty miękkie o każdej tematyce, w tym adresowane do branży turystycznej.
PO Rozwój Polski Wschodniej
Program skierowany na dofinansowanie rozwoju 5 najbiedniejszych regionów UE-25, tj. województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Środki przewidziane na realizację przedsięwzięć powiązanych z turystyką zostały wstępnie podzielone – utworzono tzw. listy projektów kluczowych.
16 RPO (po jednym dla każdego województwa)
Programy skierowane są na dofinansowanie rozwoju poszczególnych regionów naszego kraju zgodnie z przyjętymi przez nie strategiami
W RPO przewidziane są środki na wsparcie turystyki na terenie poszczególnych regionów, a także m.in. na inwestycje dla małych i średnich przedsiębiorstw.
PROGRAMY EUROPEJSKIEJ WSPÓŁPRACY TERYTORIALNEJ
Współpraca transgraniczna
Polska (Województwo Zachodniopomorskie) - Niemcy (Meklemburgia/ Pomorze Wschodnie-Brandenburgia)
Polska (Województwo Lubuskie) - Niemcy (Brandenburgia)
Polska (Województwo Lubuskie i Województwo Dolnośląskie) - Niemcy (Saksonia)
Polska – Republika Czeska
Polska – Litwa 
Polska – Republika Słowacka
Polska – Szwecja – Dania - Litwa - Niemcy (Południowy Bałtyk)
Współpraca transnarodowa
Region Morza Bałtyckiego [ang. BSR]- oprócz Polski w tym programie uczestniczą: Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy (wybrane regiony), Szwecja oraz spoza UE: Białoruś (wybrane regiony), Norwegia i Rosja (wybrane regiony)
Europa Środkowa- oprócz Polski: Austria, Czechy, Niemcy (wybrane regiony), Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy (wybrane regiony), Ukraina (wybrane regiony)
Program Współpracy Międzyregionalnej (obejmuje całe terytorium UE oraz Szwajcarię)

 

Wróć do: Jak szukać pieniędzy

Wróć do: Krok pierwszy: Twój pomysł

Przejdź do:Krok trzeci: Analiza karty

Do góry