Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 przyciąga turystów z Austrii
Od 7 do 10 lipca 2016 r. przebywały we Wrocławiu dwie oficjalne grupy gości, zaproszone przez Zagrniczny Ośrodek POT w Wiedniu. W pierwszej, 16 osobowej grupie, która przyleciała samolotem do Wrocławia, byli przedstawiciele Ratusza w Linzu pod kierownictwem Wice Burmistrza Pana Detlefa Wimmera. Celem wizyty obok chęci poznania atrakcji turystycznych miasta i programu ESK 2016, było sprawdzenie możliwości nawiązania ścisłej współpracy pomiędzy Linzem i Wrocławiem.
Linz, który w 2009 roku pełnił rolę stolicy europejskiej kultury wyciągnął z tego programu wiele korzyści oraz doświadczeń, teraz się nimi chętnie dzieli, uruchamiając jednocześnie nowe programy współpracy. W czasie roboczego, bardzo interesującego, spotkania z wice prezydentem Wrocławia Wojciechem Adamskim wstępnie omówiono zasady współpracy, a burmistrz Wimmer zaprosił delegację z UM do złożenia wizyty w Linzu. W spotkaniu ze strony polskiej uczestniczył również wice dyrektor departamentu współpracy z zagranicą Jan Wais. Stronę austriacką reprezentowali, obok wice burmistrza miasta Linz, radni sejmiku górnej Austrii z frakcji partii FPÖ. W spotkaniu brał również udział Konsul Honorowy RP w Linzu prof. Christian Hofer i dyrektor ZO POT w Wiedniu Włodzimierz Szeląg.
W skład drugiej grupy gości wchodzili przede wszystkim właściciele i prezesi największych biur podróży z w/w regionu Austrii. Grupa ta, którą pilotował dyrektor Włodzimierz Szeląg i Konsul Honorowy RP w Linz, przyjechała do Polski autobusem, dzięki czemu obok atrakcji turystycznych Wrocławia mogliśmy zaprezentować również atrakcje regionu. Dzięki osobistemu zaangażowaniu w to przedsięwzięcie „pilota” grupy zwiedziliśmy zamek Kliczków, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, zamek Książ, Osówkę, Polanicę, Szczytną, Kudowę Zdrój. We Wrocławiu odbyło się bardzo interesujące spotkanie w centrum Barbara, zwiedzanie Hali Stulecia i Pawilonu 4 Kopuł, muzeum Pana Tadeusza w powiązaniu z zaimprowizowanym zwiedzaniem miasta meleksami i statkiem.
Borykając się z problemem trudnej dostępności Wrocławia z rynku austriackiego (relatywnie drogie i długie połączenia lotnicze przez Warszawę lub Frankfurt i jeszcze dłuższe połączenie kolejowe), udało się nam, dzięki tej podróży, wskazać inne formy dotarcia do Wrocławia z Austrii. Bardzo ważną kwestią, mającą ogromny wpływ na zadowolenie turystów, jest zabezpieczenie odpowiednio wysokiego standardu oprowadzania po mieście. Na ten element pobytu zorganizowanych grup wskazywali nasi goście, którzy mieli akurat wcześniej w tej kwestii pewne zastrzeżenia.
W przygotowaniu programów pobytu dla obydwu grup otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie ze strony dyrekcji hotelu Park Plaza, Urzędu Miasta Wrocławia i Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska, hotelu Kliczków i Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Także zaangażowanie ZO POT w Wiedniu zostało docenione i wyrażone w listach gratulacyjnych, które ośrodek otrzymał od marszałka województwa dolnośląskiego oraz od burmistrza Detleffa Wimmera.
ZO POT w Wiedniu w bieżącym roku już zorganizował w Austrii programy radiowe, prezentacje, promocje oraz podróże prasowe dla dziennikarzy z TV i mediów branżowych oraz konsumenckich do Wrocławia i okolic. Najważniejsza informacja na temat ESK Wrocław 2016 ukazała się w głównym wydaniu wiadomości telewizji publicznej ORF, w Sylwestra o godz. 19:30.