en
en
Kontakt

VII Gremium Ekspertów Turystyki

270x136_gremium.jpg

Wyzwania społeczno-ekonomiczne współczesnej turystyki to temat tegorocznego Gremium Ekspertów Turystyki, które zakończyło się 12 grudnia br. Przez trzy dni odbywały się panele z udziałem cenionych autorytetów w dziedzinie turystyki. Polską Organizację Turystyczną reprezentował podczas oficjalnej części Prezes Rafał Szmytke oraz Wiceprezes Bartłomiej Walas, który był także moderatorem panelu "Zarządzanie promocją". Gremium Ekspertów jest miejscem, gdzie spotykają się by dyskutować o zmianach w turystyce przedstawiciele branży oraz środowiska naukowego. Zdaniem Bartłomieja Walasa zmiany w popycie i podaży turystycznej wręcz rewolucjonizują współczesną gospodarkę, stawiając nowe wyzwania nie tylko przed przedsiębiorcami, ale i środowiskiem naukowym.

B.Walas

O innowacyjności w turystyce i jej poetncjale wypowiadali się zarówno paraktycy jak Jacek Legendziewicz - właściciel hotelu Galaxy, Krzysztof Jędrocha - Współwłaściciel Spółki Akcyjnej JANPOL a także naukowcy reperezentujący wyższe uczelnie z całej Polski, wśród których znaleźli się między innymi prof. dr hab. Małgorzata Bednarczyk z UJ, dr hab. Magdalena Kachniewska z SGH w Warszawie, dr Piotr Zmyślony z UE w Poznaniu, prof. dr hab. Andrzej Rapacz z UE we Wrocławiu.

IMG 1715

Wśród tematów poruszanych podczas Gremium były między innymi modele wspólpracy między jednostkami samorządu terytorialnego a Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi i Lokalnymi Organizacjami Turystycznymi.

IMG 1714

Na zdjęciu od lewej: Zbigniew Frączyk - Dyrektor ROT Województwa Łódzkiego, Zdzisław Pawlicki - Dyrektor Biura Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Jan Mazurczak - Prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

Podczas Gremium jeden z paneli został poświęcony nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020 i wsparciu dla turystyki z programu COSME.  Na lata 2014-2020 Polska otrzyma 82,5 mld euro  w ramach programów ramowych oraz operacyjnych krajowych i regionalnych. Możliwości uzyskania finansowania na turystykę z programu operacyjnego dotyczącego innowacyjności, badań naukowych i ich powiązań ze sferą przedsiębiorstw (PO Inteligentny Rozwój czy  programu operacyjnego dotyczącego rozwoju cyfrowego (PO Polska Cyfrowa – PO PC) zaprezentowały Karolina Szuppe i Olga Piekarzewska z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Teresa Buczak Dyrektor Departamentu Strategii w POT (na zdjęciu)

IMG 1723

Konferencje, warsztaty dla hotelarzy i branży, debaty panelowe były tak zaplanowane, że każdy z uczestników mógł wybrać najbardziej interesującą dla siebie formę. Wymownym podsumowaniem tegorocznego Gremium może być wypowiedź dr Krzysztofa Łopacińskiego, wieloletniego dyrektora Instytutu Turystyki a obecnie Wicedyrektora Instytutu Turystyki w Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji w Warszawie. Dyrektor Łopaciński, autor wielu prac na temat dostosowania sektora turystyki do standardów europejskich, od 40 lat prowadzi badania w turystyce - stwierdził że innowacyjność w turystyce ciągle go zaskakuje. VII Gremium Ekspertów Turystyki w Krakowie i Suchej Beskidzkiej zakończyło się, ale dyskusja o potencjale innowacyjności w turystyce będzie powracać, bo jak zgodnie podkreślali uczestnicy gremium,  jest niezbędna dla rozwoju turystyki w Polsce.

 

Do góry