Spotkanie Rady POT
10 sierpnia w siedzibie Polskiej Organizacji Turystycznej odbyło się posiedzenie Rady Polskiej Organizacji Turystycznej. W porządku obrad znalazły się między innymi punkty dotyczące zmian w planie finansowym POT na 2016 rok i projektu planu finansowego na 2017. W obu przypadkach zostały podjęte uchwały. Ponadto Rada odniosła się pozytywnie, podejmując uchwałę, do zmian w statucie POT umożliwiających powoływanie przy Prezesa POT społecznych zespołów doradczych (ThinkTanków), składających się wybitnych specjalistów i ekspertów, z których opinii będą mogły korzystać także regionalne organizacje turystyczne oraz szeroko rozumiana branża turystyczna i partnerzy POT.
W czasie obrad prezes POT dr Wojciech Fedyk zapowiedział, że wszystkie zgłoszone przez członków Rady uwagi dotyczące przyszłorocznego planu finansowego zostaną uwzględnione i podkreślił, że będzie to plan, w którym promocja z wykorzystaniem e-turystyki, traktowana dotychczas w kategorii działań, zostanie uwypuklona, jako jeden z celów strategicznych. Taki zapis jest także treścią wniosku o dofinansowanie z funduszy unijnych innowacyjnego projektu „E-turysta” opracowanego przez Polską Organizację Turystyczną.
Podczas spotkania zostały także podsumowane działania realizowane podczas Światowych Dni Młodzieży przez centralę POT i Zagraniczne Ośrodki oraz przedstawiona przez Magdalenę Ragus, dyrektora departamentu e-Informacji prezentacja na temat wykorzystania doświadczeń wynikających z prowadzenia contact center, sieci infokiosków. W dalszej części dr Wojciech Fedyk odniósł się do szeregu pytań zgłoszonych przez członków Rady na wcześniejszym spotkaniu Rady. Omówił działalność POT w obrębie projektów z Działania 6.4 POIG, akcje promocyjne TOP5, proces rozwoju narodowego portalu turystycznego, oraz kooperacji z Booking.com.
Rada POT została także poinformowana o wprowadzonych przez prezesa POT zmianach w regulaminie wewnętrznym odnośnie poszerzenia zasad i rozwinięcia prowadzenia działalności gospodarczej przez poszczególne departamenty. Dr Wojciech Fedyk zaakcentował również, że nowo powstałe stowarzyszenie Związek Stowarzyszeń Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych jest dla POT liczącym się partnerem do pozyskiwania, wspólnie środków na promocję polskiej turystyki.
W związku z planowanymi zmianami w Ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze dotyczącymi ograniczeń w działalności podziemnych zakładów górniczych wykorzystywanych w celach turystycznych, Rada POT zajęła stanowisko, w którym negatywnie odniosła się do zmian, wyrażając zaniepokojenie i obawę o przyszłość turystyki poprzemysłowej w Polsce.
Na zakończenie prezes Fedyk zadeklarował przygotowanie, na kolejne spotkania Rady, głównych założeń koncepcji planu merytorycznego POT na 2017 rok, który będzie kontynuacją rozpoczętych zmian, między innymi w zakresie rozwoju działalności szkoleniowej i doradczej, promocji internetowej, budowania partnerstw z branżą. Podkreślił, że dalej będą prowadzone działania angażujące w większym stopniu odbiorców oraz zmierzające do podniesienia jakości usług turystycznych i informacji turystycznej. Tej ostatniej ma służyć wprowadzenie na rynek turystyczny zawodu "broker turystyczny". Dr Fedyk poinformował, że już prowadzi rozmowy z jednym z zespołów szkół, który zainteresowany jest taką ofertą szkoleniową jako nowego kierunku nauczania.