Spotkania z białoruską branżą nt. zmian wizowych
Ponowne spotkania i kolejne ustalenia w sprawie zmian w akredytowaniu białoruskich firm turystycznych. Tym razem przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej spotkali się z branżą białoruską w Mińsku (18 maja) i Brześciu (19 maja). - Ruch przyjazdowy z Białorusi do Polski to ponad 800 tys. turystów zainteresowanych odwiedzeniem głównie regionów przygranicznych: Podlasia, Lubelszczyzny, ale często także Warmii i Mazur, Pomorza oraz Małopolski (zwłaszcza w sezonie zimowym) - mówi Barbara Tutak, dyrektor Departamentu Instrumentów Marketingowych w POT.
Od 1 marca 2016 r. obowiązują nowe zasady w obsłudze wizowej. Nie będzie już akredytacji dla biur współpracujących z Polską. - Zależy nam na zachowaniu ciągłości turystyki przyjazdowej z Rosji, Białorusi oraz Ukrainy dlatego, w czasie tych spotkań, chcemy dać wyraźny sygnał, że turysta z Białorusi jest dla nas ważny i że stale poszukujemy nowych form nawiązania współpracy po wprowadzonych zmianach - dodaje Barbara Tutak.
Wcześniejsze spotkanie przedstawiciela POT oraz delegacji przedsiębiorców (głównie z Podlasia) współpracujących z rynkiem białoruskim odbyło się 21 kwietnia 2016 r. w Brześciu. Wzięli w nim wtedy udział konsulowe z Brześcia, Grodna i Mińska, przedstawiciel MSZ oraz przedstawiciele biura podróży JUNIOR, Przedsiębiorstwa Turystycznego SZOT oraz biura podróży Bial-Tur.
Konsulowie poinformowali zaproszoną na spotkania branżę o zmianach i zaproponowali nowe zasady współpracy. Wśród najważniejszych ustaleń znalazły się nich:
- brak konieczności osobistego odbioru paszportów – może to robić osoba z biura, która obsługuje klientów, którzy wnioskowali o wizy.
- dzieci do lat 13, które nie będą musiały składać odcisków palców, a młodzież w wieku od 13 do 18 lat, która złożyła wnioski biometryczne nie będzie musiała osobiście pojawiać się w Punktach Pośrednictwa Wizowego (PPW).
- będą rozważane wizy długoterminowe w sytuacji, kiedy w ostatnich 3 latach osoba miała już wizę bądź dwie i prawidłowo je wykorzystała. W kolejnym wystąpieniu o wizę będzie mogła wnioskować wizę długoterminową.
W spotkaniach – oprócz POT uczestniczą także przedstawiciele Oddziału Podlaskiego Polskiej Izby Turystyki.