en
en
Kontakt

Rekordowy sposób na promocję szlaku Green Velo

POGOZagraniczny Ośrodek POT w Brukseli zorganizował wyjątkowe wydarzenie, które w nieszablonowy sposób promowało Polskę i Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Krystian Herba, sportowiec z Rzeszowa, ustanowił 22 maja w Brukseli nowy rekord Guinnessa. Na rowerze pokonał 521 schodów w budynku Atomium. Zajęło mu to zaledwie 14 minut i 4 sekundy. Aby rekord był zaliczony, sportowiec nie mógł się ani razu podeprzeć.

- W ten sposób chcieliśmy zwrócić uwagę mediów i mieszkańców Brukseli na Polskę i potencjał turystyki aktywnej - mówi Dominika Szulc, dyrektor ZOPOT w Brukseli.  - Polska kojarzona jest w Belgii głównie z turystyką kulturową a my chcieliśmy uświadomić, kochającym rowery Belgom, że nasz kraj kryje w sobie ogromny potencjał dla miłośników turystyki aktywnej. Szlak Green Velo jest produktem, który z pewnością zdobędzie popularność wśród turystów całego Beneluksu.Trzeba tylko skutecznie go zareklamować - dodaje Dominika Szulc.

Partnerami wydarzenia byli:  Ambasada RP, Urzad Miasta Brukseli, Green Velo, Dom Polski Wschodniej.

Relacja z wydarzenia pojawiła się już w wielu belgijskich mediach:

Wschodni szlak rowerowy Green Velo

Green Velo mający blisko 2000 km długości, to najdłuższa trasa rowerowaw Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskiego (ok. 420 km), podlaskiego (ok. 592 km), lubelskiego (ok. 351 km), podkarpackiego (ok. 428 km) i świętokrzyskiego (ok. 190 km). Wyjątkowość i różnorodność regionów, przez które prowadzi szlak podkreślają atrakcje turystyczne, zarówno te usytuowane bezpośrednio na trasie, jak i te znajdujące się na obszarze 20-kilometrowego korytarza po obu stronach trasy. Są wśród nich liczne zabytki stanowiące ważną część polskiego dziedzictwa kulturowego, m.in. katedra we Fromborku, zamek w Lidzbarku Warmińskim, kompleks klasztorny w Supraślu, dawne żydowskie miasteczka jak na przykład Tykocin. Na trasie znajdują się także dwie wspaniałe drewniane cerkwie –w Radrużu oraz w Chotyńcu –wpisane w 2013 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.Do tego dochodzą miejsca niezwykle cenne przyrodniczo: 5 parków narodowych, 15 parkówkrajobrazowych, 26 obszarów specjalnej ochrony ptaków oraz 36 specjalnych obszarów ochrony siedlisk. Biegnie przez nie 615 km szlaku (31% długości trasy). Niemal 580 km (29% długości trasy) stanowią odcinki prowadzące przez tereny leśne, a 180 km (9% długości trasy) przypada na doliny rzek. Przez bardzo atrakcyjne widokowo wały przeciwpowodziowe i nieczynne nasypy kolejowe szlak wiedzie na ponad 70 km (3% długości trasy).

Do góry