Polska wyszkoli trenerów przewodnictwa na światowym poziomie
World Federation of Tourist Guide Associations, organizacja zrzeszająca stowarzyszenia przewodnickie i przewodników indywidualnych w ponad 70 krajach, po raz pierwszy w Polsce przeprowadzi szkolenie dla trenerów przewodnictwa („Train the Trainer"). Organizatorem jest Polska Izba Turystyki, która na ten cel pozyskała dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki.
To szkolenie dla aktywnych przewodników turystycznych, którzy chcą zostać trenerami (instruktorami) lub dla obecnych trenerów przewodnictwa, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności i zdobyć akredytację World Federation of Tourist Guide Associations do szkolenia kandydatów na przewodników turystycznych w swoim kraju.
WFTGA została zarejestrowana w Austrii w 1987 roku. Jest organizacją non-profit i obecnie reprezentuje ponad 200 000 przewodników. Głównym celem World Federation of Tourist Guide Associations jest promowanie usług przewodnickich świadczonych przez osoby profesjonalnie przygotowane do wykonywania zawodu, a także reprezentowanie i wspieranie ich w prowadzonej działalności.
Od 2000 r. przy WFTGA działa sekcja szkoleniowa, która opracowuje standardy pracy przewodników turystycznych i prowadzi specjalistyczne kursy w międzynarodowych centrach szkoleniowych znajdujących się na Cyprze, w Malezji i Armenii. Zajęcia odbywają się także w innych krajach – „na zamówienie". Dotychczas trenerzy WFTGA przeprowadzili szkolenia w Armenii, Azerbejdżanie, Brunei, Cyprze, Etiopii, Gruzji, Grecji, Indiach, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Serbii, Singapurze, Tanzanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Po raz pierwszy kurs akredytowany przez WFTGA odbędzie się w Polsce. Polska Izba Turystyki pozyskała dotację od Ministerstwa Sportu i Turystyki na zorganizowanie najważniejszego programu szkoleniowego, który znajduje się w ofercie WFTGA. Jest to szkolenie dla trenerów przewodnictwa, tzw. „Train the Trainer".
„Absolwenci tego programu otrzymają tytuł „National Trainer" i będą mogli prowadzić szkolenia dla przewodników turystycznych zgodnie z międzynarodowymi standardami wykorzystując wiedzę i materiały World Federation of Tourist Guide Associations." – mówi Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.
Zaplanowano 2 szkolenia, które odbędą się w Warszawie w terminie 17-30 października br. Jedna grupa 12-osobowa będzie miała zajęcia w języku angielskim z Lead International Trainer WFTGA. Druga grupa 12-osobowa będzie uczyć się po polsku, a zajęcia poprowadzi International Trainer WFTGA. W sumie na szkolenie zostaną przyjęte 24 osoby.
Szkolenie trwa 14 dni i obejmuje: dwudniowe seminarium z zakresu komunikacji; specyfikę pracy przewodnika w mieście i poza miastem; w miejscach archeologicznych/historycznych/szlakach tematycznych; muzeach i galeriach sztuki; miejscach sakralnych; parkach krajobrazowych i autokarze. Kształci także praktyczne umiejętności trenerskie w zakresie szkolenia kandydatów na przewodników turystycznych.
Dodatkowo uczestnicy szkolenia pozyskają wiedzę na temat: ochrony miejsc archeologicznych/historycznych i roli przewodnika turystycznego; uczenia się dorosłych; wytycznych WFTGA w sprawie szkoleń dla przewodników turystycznych. Zaplanowano także wykłady uzupełniające z zakresu psychologii grupy, różnic międzykulturowych, umiejętności biznesowych w zawodzie przewodnika turystycznego i tworzenia biznesplanu związanego z organizacją szkoleń.
Szkolenie kończy się egzaminem ustnym, pisemnym i praktycznym. Osoby, które zdadzą egzamin otrzymają tytuł trenera narodowego akredytowanego przez World Federation of Tourist Guide Associations.
„Trenerzy, którzy zdobędą akredytację będą mogli prowadzić kursy dla kandydatów na przewodników turystycznych wykorzystując metody i materiały opracowane przez WFTGA." – dodaje Paweł Niewiadomski, prezes PIT. „Mamy nadzieję, że to podniesie rangę kursów, a ich absolwenci będą profesjonalnie wykonywać swój zawód wykorzystując międzynarodowe standardy."
„Train the Trainer" to pierwszy krok w strukturze trenerów WFTGA. Trenerzy narodowi, po spełnieniu dodatkowych warunków, mogą starać się o tytuł „International Trainer", który umożliwia prowadzenie szkoleń akredytowanych przez WFTGA na całym świecie. Po kilku treningach międzynarodowych trener może starać się o uzyskanie najwyższego stopnia trenerskiego i zostać „Lead International Trainer".
Szkolenia World Federation of Tourist Guide Associations nie są tanie. Standardowa odpłatność za szkolenie „Train the Trainer" to ok. 1200-1600 euro, czyli od 5000 do 6500 zł. Dzięki pozyskaniu dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także przeznaczeniu środków własnych z budżetu Polskiej Izby Turystyki, możliwe było zredukowanie kosztów ponoszonych przez Uczestnika. Odpłatność za polską edycję szkolenia wyniesie 1999 zł. Opłata obejmuje 14 dni szkoleniowych, przerwy kawowe i obiady każdego dnia, materiały szkoleniowe, ubezpieczenie, egzamin końcowy i certyfikat WFTGA. Koszt wynika z rzeczywistych wydatków związanych z organizacją szkolenia. Należy podkreślić, że nie jest to przedsięwzięcie komercyjne.