en
en
Kontakt

Największe włoskie media o ŚDM

roma1Najważniejsze włoskie redakcje radiowe, prasowe i telewizyjne zainteresowały się nietypową, bo motocyklową pielgrzymką z Polski, która była pretekstem do opowiedzenia o Polsce w kontekście Światowych Dni Młodzieży. Media, a wśród nich między innymi telewizje RAI, Canale 5, TV 2000, TVP, Polsat i ponad 40 dziennikarzy reprezentujących prasę i radio o szerokim zasięgu, komentowały na żywo konferencję pt. Kraków na miesiąc przed ŚDM 2016. Do Rzymu przybywa pielgrzymka motocyklowa „Iska Miłosierdzia”.

Konferencję, która odbyła się 22 czerwca w Rzymie, zorganizował Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, Komitetem Organizacyjnym ŚDM 2016 i z Małopolską Organizacją Turystyczną. Do jej poprowadzenia została zaproszona znana dziennikarka, prowadzącą dzienniki w TV RAI 1, Cecilie Primerano.

roma2 crKsiądz Adam Parszywka, inicjator i jednocześnie uczestnik motocyklowej pielgrzymki, przyjechał na konferencję, prosto z audiencji u Papieża, na motorze ujmując dziennikarzy swoim entuzjazmem, pomysłowością i zaskakującym strojem. Podczas konferencji tematem przewodnim był Kraków i Małopolska, stan przygotowań do ŚDM, atrakcje miasta gospodarza i regionu, miejsca, które odwiedzi papież Franciszek, znaczenie tego wydarzenia dla Polski i jego przesłanie religijne.

W konferencji wzięli udział również: Joanna Zając, koordynator ds. promocji Departamentu Komunikacji ŚDM 2016, Szymon Gatlik, główny specjalista od promocji turystycznej UM Krakowa, Daria Głownia, kierownik Promocji Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Michele Zanzucchi, redaktor naczelny czasopisma „Città Nuova”, pisarz, uczestnik niedawnej wizyty studyjnej w Krakowie, Małopolsce i Częstochowie pod kątem wizyty papieża Franciszka oraz Wanda Gawrońska, prezes Stowarzyszenia Pier Giorgio Frassati.

- Zależało nam na zorganizowaniu konferencji z udziałem osób bezpośrednio zaangażowanych w organizację Światowych Dni Młodzieży na miejscu, w Krakowie a ksiądz Adam Parszywka, swoją szczególną pielgrzymką stworzył wspaniałą okazję do spotkania z najważniejszymi włoskimi mediami. – mówi Małgorzata Furdal, dyrektor Zagranicznego Ośrodka POT w Rzymie. – Jednak to wkład każdego z uczestników konferencji stworzył spójny scenariusz, który ujawnił wiele punktów stycznych, głębokich relacji między Krakowem i Włochami – dodaje Małgorzata Furdal. Ojciec Parszywka przywiózł z Krakowa do Rzymu iskrę Bożego Miłosierdzia, Wanda Gawrońska czuwa nad wędrówką relikwii błogosławionego Pier Giorgio Frassati, patrona młodzieży z Turynu do Krakowa na czas trwania Światowych Dni Młodzieży.

Nawiązanie tematu Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni Miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” z tematem Miłosierdzia Roku Jubileuszowego ogłoszonego przez papieża Franciszka jest korzystnym dla Krakowa odniesieniem. - Kraków jest miastem Świętej Faustyny, która wokół idei miłosierdzia stworzyła swoją mistyczną drogę, ale też miastem Świętego Jana Pawła II, pomysłodawcy Dni Młodzieży. Wszystko tak płynnie skupia się wokół Krakowa, że można by wylansować nowy slogan: Cracovia naturalmente (Naturalnie Kraków!) – podsumowuje dyrektor Furdal.

Do góry