en
en
Kontakt

II Regionalne Forum Turystyki

konstelacjeW II Regionalnym Forum Turystyki (Toruń, 27 października 2016 r.) wzięło udział ponad 160 osób z całego województwa. O turystyce dyskutowano w gronie przedstawicieli samorządów, Lokalnych Organizacji Turystycznych, przedsiębiorców – gestorów atrakcji, hotelarzy, touroperatorów. Nie zabrakło też Lokalnych Grup Działania, licznych stowarzyszeń i fundacji związanych z turystyką oraz krajoznawców.

Turystyka jest słusznie postrzegana jako zjawisko społeczne służące regeneracji sił i poznawaniu, a także jako ciekawy element promocji regionu. Niestety trudno oprzeć się wrażeniu, że taki wizerunek naszej branży bagatelizuje jej rzeczywistą rolę. Turystyka to istotna gałąź gospodarki. Zapewnia zatrudnienie i realnie przyczynia się do rozwoju miejsc, które nie tylko odkryły swój potencjał, ale też potrafią nim właściwie gospodarować.

Zarówno 9 Lokalnych Forów Turystyki, które odbywały się przez cały mijający rok w województwiekujawsko-pomorskim jak i II Regionalne Forum Turystyki, pokazały, że środowisko turystyczne rozmawia dziś językiem zarządzania, zintegrowanej komunikacji marketingowej i ekonomii. Stawia wyzwania sobie i otoczeniu.

Istotnym punktem programu była dwugodzinna debata z udziałem prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, dr Wojciecha Fedyka, wicemarszałka woj. kujawsko-pomorskiego Zbigniewa Ostrowskiego, wiceprezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Beaty Sawińskiej, eksperta Forum Lokalnych Organizacji Turystycznych Michała Bucholza, przewodniczącego Sejmiku Prezesów PTTK w woj. kuj-pom. Henryka Miłoszewskiego oraz dyrektora Bydgoskiego Centrum Informacji Leszka Woźniaka. Dyskusję moderował dr hab. Piotr Zmyślony z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który przedstawił nowy model współpracy w turystyce, porządkujący podział kompetencji oraz obszary współpracy pomiędzy Regionalną Organizacją Turystyczną (ROT) oraz Urzędem Marszałkowskim (UM). Propozycję nowych rozwiązań podsumowali: Marcin Habel z Urzędu Marszałkowskiego oraz Agnieszka Kowalkowska, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, która zapowiedziała spotkanie warsztatowe w grudniu br. Członkowie K-POT będą mieli wówczas okazję do skonsultowania dokumentu regulującego podział zadań pomiędzy UM a ROT w zakresie turystyki.

Podczas Forum zaprezentowano wypracowany w mijającym roku produkt sieciowy „Niech Cię Zakole”. Ofertę dwóch pakietów obejmujących Ziemię Dobrzyńską oraz Dolinę Dolnej Wisły przedstawił koordynator produktu Piotr Lenart oraz touroperator Piotr Gajewski z toruńskiego Biura Copernicana, które rozpoczyna sprzedaż oferty. Z zapowiedzią uzupełnienia produktu sieciowego o ofertę Kociewia wystąpiła Magdalena Potulska z LGD Jeżewo w Powiecie Świeckim. Przedsmak kulinarnej przygody na „Zakolu” zapewnili gestorzy obiektów biorących udział w projekcie i gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich. Jak interpretuje się „degustację” na wsi można było przekonać się przy stołach obficie zastawionych nadwiślańskimi specjałami.

Z okazji jubileuszu K-POT, w imieniu Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego, uczestniczący w Forum wicemarszałek Zbigniew Ostrowski zaprosił uczestników wydarzenia na urodzinowy poczęstunek. Wraz z Prezes K-POT, Beatą Sawińską, rozpoczęli częstowanie gości jubileuszowym „konstelacyjnym” tortem. O tym, że wszyscy tworzymy „Konstelacje” świadczył fotograficzny happening. Podczas Gali po raz pierwszy została wręczona Nagroda Prezesa K-POT - „Konstelacja 2016”, za szczególny wkład w integrowanie branży turystycznej. Laureatką nagrody została Pani Hanna Hapka z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Źródło: Kujawsko-Pomorska Orgnizacja Turystyczna

Do góry