Wzrost znaczenia przemysłu spotkań w Krakowie
Raport „Branża Spotkań w Krakowie 2017” został przygotowany przez Fundację Uniwersytetu Ekonomicznego i zawiera statystyki oraz informacje udostępnione przez obiekty organizujące spotkania i kongresy, współpracujące z Kraków Convention Bureau oraz Poland Convention Bureau, funkcjonującego w ramach Polskiej Organizacji Turystycznej. Wyniki wskazują na rozwój branży spotkań w Krakowie i wzrost liczby organizowanych wydarzeń o 14 proc. W ubiegłym roku odbyło się ich 6013.
Analizując wyniki zawarte w raporcie, łatwo zauważyć znaczący wzrost zainteresowania Krakowem jako miejscem organizacji kongresów i wydarzeń ze strony partnerów zagranicznych. W 2017 roku zorganizowano bowiem aż 1781 imprez międzynarodowych, co oznacza wzrost o ponad 600 wydarzeń. W Krakowie nadal jednak przeważają imprezy krajowe, których w zeszłym roku odnotowano 4229. Warto podkreślić, że wśród wydarzeń przemysłu spotkań przeważały kongresy, które stanowiły 73,04 proc. wszystkich eventów. Zainteresowanie organizacją tego typu wydarzeń wzrosła, w porównaniu z rokiem 2016, aż o 23,75 proc.
W raporcie znalazły się również ciekawe informacje na temat długości trwania krakowskich wydarzeń przemysłu spotkań. Statystyki wskazują, że średnia długość grupowych spotkań biznesowych wyniosła 1,69 dnia. Nieco dłużej trwały wydarzenia międzynarodowe, których średni czas trwania wyniósł 2,02 dnia. Najdłużej trwały jednak międzynarodowe wydarzenia korporacyjne/motywacyjne, które trwały średnio 2,5 dnia.
Wyniki uzyskane przez krakowską branżę spotkań miały także wpływ na sukces Krakowa w rankingu ICCA. Stolica Małopolski znajduje się obecnie na 54. miejscu, co oznacza awans o 11 pozycji.
Szczegóły dotyczące statystyk oraz cały raport można znaleźć na stronie Kraków Convention Bureau.