Warszawa miastem spotkań. Prezentujemy dane z raportu POT
Na przełomie czerwca i lipca br. Polska Organizacja Turystyczna opublikowała raport „Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce 2018”, który podsumowuje osiągniecia branży spotkań w ubiegłym roku i ukazuje jej wkład w rozwój polskiej gospodarki, a także zawiera najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania branży i lokalnych biur marketingu miejsc (Convention Bureaux). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami poświęconymi Warsaw Convention Bureau. Systematycznie w kolejnych odsłonach będziemy prezentowali dokonania biur z pozostałych miast Polski.
Inaczej niż pozostałe miasta, w których dominujące znaczenie miały konferencje i kongresy, Warszawa była przede wszystkim lokalizacją dla wydarzeń korporacyjnych i motywacyjnych. W 2017 roku odbyło się ich tutaj 6099 (68 proc.). Konferencji i kongresów było 2792 (31 proc. wszystkich spotkań i wydarzeń), a wydarzeń targowych/wystaw – 133 (2 proc.). Najwięcej (37 proc.) spotkań i wydarzeń zorganizowano w 2017 roku dla branży handlowo-usługowej.
Na kolejnych miejscach uplasowały się: branża medyczna (15 proc.), ekonomiczno-polityczna (15 proc.) i humanistyczna (14 proc.). Struktura spotkań i wydarzeń w Warszawie była zbliżona do ogólnopolskiej; więcej niż w próbie ogółem było tu jedynie wydarzeń dla branży handlowo-usługowej.
Warszawa charakteryzuje się najwyższym spośród wszystkich badanych miast udziałem przedsiębiorstw jako zleceniodawców/organizatorów spotkań i wydarzeń (88 proc., przy średniej ogólnopolskiej 76 proc.). Jeżeli chodzi o pozostałe wydarzenia, to mniej więcej po tyle samo zostało zrealizowanych w Warszawie na zlecenie instytucji rządowych i organizacji publicznych oraz stowarzyszeń i organizacji non profit.
Średni czas trwania spotkań i wydarzeń organizowanych w Warszawie wyniósł w 2017 roku 1,63 dnia i był nieznacznie wyższy od średniej ogólnopolskiej. Najwięcej wydarzeń zorganizowano na wiosnę. W marcu było ich 12 proc., w maju 11 proc., a w czerwcu 10 proc.
Warszawa jest największym i najważniejszym miejscem spotkań dla wydarzeń naukowych i biznesowych w Polsce. To tutaj łączą się interesy polityczne, ekonomiczne, naukowe i kulturowe całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Liczne instytucje i organizacje z tych obszarów mają tu swoje siedziby, w naturalny sposób gwarantując napływ idei, innowacji i kapitału. W Warszawie każdego roku odbywa się minimum kilkanaście tysięcy wydarzeń biznesowych (kongresy, konferencje, targi, wydarzenia motywacyjne, eventy), dzięki czemu miasto jest niekwestionowanym liderem branży spotkań w Polsce. Potwierdzają to coroczne rankingi International Congress and Convention Association (ICCA), w których Warszawa od lat zajmuje pierwsze miejsce.
Z punktu widzenia branży spotkań stolica dysponuje najlepszą bazą hotelową do celów konferencyjnych – ponad 26 tys. miejsc noclegowych w skategoryzowanych hotelach, w tym ponad 13 tys. miejsc w hotelach 4- i 5gwiazdkowych. Mając do dyspozycji ponad 180 połączeń lotniczych z dwóch międzynarodowych lotnisk (Lotnisko Chopina i Lotnisko Warszawa-Modlin) Warszawa obsługuje ponad połowę ruchu pasażerskiego w Polsce.