Polska Organizacja Turystyczna kontynuuje cykl konferencji Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona
W ramach konferencji przeprowadzane są warsztaty tematyczne, panele dyskusyjne i prezentacje dedykowane promocji turystyki zrównoważonej w Polsce. Projekt Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona skierowany jest do najważniejszych instytucji związanych z turystyką w danym regionie m.in.: przedstawicieli samorządów, naukowców, gestorów bazy hotelowo-turystycznej, właścicieli certyfikowanych produktów turystycznych, zarządców lokalnych organizacji turystycznych lub Polskich Marek Turystycznych, centrów informacji turystycznej, lokalnej branży turystycznej. W ramach każdej konferencji przeprowadzane są warsztaty tematyczne, panele dyskusyjne
Kolejne wydarzenie z cyklu "Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona" odbędzie się 6 czerwca 2024 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. Polska Organizacja Turystyczna, we współpracy z Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną, zaprosiła na wydarzenie ekspertów z dziedziny turystyki zrównoważonej oraz nowych technologii w turystyce. Podczas konferencji omówione zostaną takie tematy jak: ekoturystyka, ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz zrównoważony rozwój lokalnych społeczności poprzez ekologiczne podróżowanie. Dyskusje będą również dotyczyć inwestycji w zrównoważoną infrastrukturę w kontekście harmonijnego rozwoju gospodarki, społeczeństwa i bioróżnorodności. Uczestnicy zapoznają się z raportem "Stan wdrożenia turystyki zrównoważonej w regionie lubelskim na tle światowych trendów", opartym na wcześniej przeprowadzonych ankietach dotyczących 17 celów zrównoważonego rozwoju (Sustainable Development Goals).
Polska Organizacja Turystyczna wraz z Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną organizują konferencję w celu informowania, edukowania i integrowania interesariuszy regionu, podnosząc świadomość na temat odpowiedzialnej gospodarki turystycznej. Regiony i miasta wdrażają zrównoważone podejście do planowania, zarządzania i rozwoju, kładąc nacisk na aspekty ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Konferencja skupi się na idei trwałego i harmonijnego rozwoju obecnych pokoleń bez niszczenia zasobów naturalnych.
Kulminacyjnym punktem spotkania w Lublinie będzie debata merytoryczna, omawiająca strategiczne decyzje, lokalne inicjatywy, promocję zielonych usług i infrastruktury, mobilną komunikację oraz kampanie promocyjne na rzecz ruchu turystycznego. Region Lubelski ma ogromny potencjał do rozwijania turystyki zrównoważonej, o czym świadczą liczne atrakcje i certyfikowane produkty turystyczne, Polskie Marki Turystyczne, dwa parki narodowe oraz 17 parków krajobrazowych z nowoczesną infrastrukturą dostosowaną do potrzeb turystów, w tym osób z niepełnosprawnościami. Tworzenie przyjaznych dla rowerzystów i pieszych środowisk miejskich pomaga w redukcji emisji szkodliwych związków, co będzie również poruszane podczas konferencji.
Szczegółowy program konferencji znajduje się tutaj: LINK