en
en
Kontakt

Transgraniczna współpraca polsko-białoruska w obszarze turystyki

dlasek cr

5 grudnia w Białymstoku odbyła się konferencja poświęcona transgranicznej współpracy polsko-białoruskiej w obszarze turystyki. W konferencji wzięli udział Dawid Lasek Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Jan Zabielski Wicewojewoda Podlaski, Bogdan Dyjuk Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Anna Mucha Naczelnik Departamentu Turystyki MSiT Republiki Białorusi, Walentyna Pietroczuk Wiceprezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

dlasek5 grudnia w Białymstoku odbyła się konferencja poświęcona transgranicznej współpracy polsko-białoruskiej w obszarze turystyki. W konferencji wzięli udział Dawid Lasek Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Jan Zabielski Wicewojewoda Podlaski, Bogdan Dyjuk Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Anna Mucha Naczelnik Departamentu Turystyki MSiT Republiki Białorusi, Walentyna Pietroczuk Wiceprezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów, przebywając 24 października 2016 r. w Mińsku, w związku z IV posiedzeniem Wspólnym Polsko-Białoruskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej wskazał, że Polska jest bramą na Wschód dla Unii Europejskiej, a Białoruś dla Unii Eurazjatyckiej – bramą na Zachód.

O tym, co zrobić, aby brama ta była trwale i szeroko otwarta dyskutowali uczestnicy konferencji na temat transgranicznej współpracy w dziedzinie turystyki, jaką Ministerstwo Sportu i Turystyki zorganizowało 5 grudnia 2016 r. w Białymstoku

Konferencję zainaugurował Dawid Lasek, Podsekretarz Stanu w MSiT, który witając przedstawicieli administracji, organizacji i stowarzyszeń oraz touroperatorów z Polski i Białorusi, podkreślił rolę i znaczenie turystyki nie tylko dla wzajemnego poznania i zbliżenia społeczeństw, ale również jako istotnego elementu rozwoju gospodarczego. Bez właściwych relacji, w szczególności w zakresie rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości, transportu, rolnictwa (agroturystyka) oraz finansów i ubezpieczeń, trudno mówić o dobrej współpracy podmiotów działających w dziedzinie turystyki po obu stronach granicy.

Jesteśmy zdeterminowani by wspierać współpracę transgraniczną. Cieszę się że to spotkanie pozwoliło rozmawiać o konkretnych projektach i rozwiązaniach, które mogą być wspólnie wdrażane - powiedział Podsekretarz Stanu w MSiT Dawid Lasek powołując się na ustalenia z wiceministrem sportu i turystyki Białorusi przyjęte w trakcie posiedzenia polsko-białoruskiej grupy roboczej ds. turystyki w Augustowie 20 maja 2016 r. i październikowego spotkania w Mińsku.

W pierwszej części konferencji, w ramach dobrych praktyk, zaprezentowano szereg sztandarowych transgranicznych projektów turystycznych, natomiast w części warsztatowej - dyskutowano na temat dalszego rozwoju turystyki z wykorzystaniem możliwości stwarzanych przez Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś -Ukraina.

Wspólne produkty turystyczne to szansa dla wzrostu przyjazdów turystów również z krajów trzecich, jak i dalsze polepszanie polsko-białoruskich relacji w ramach Dobrosąsiedztwa.

Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Do góry